Magyarország és a GVH hidat képez az európai uniós gazdaságok és a felzárkózó országok között.
Budapest, 2024. március 27. – A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat. Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke hangsúlyozta: „a magyar nemzeti versenyhatóság hidat képez az európai uniós tagállamok és a feltörekvő, fejlődő gazdaságok között, az OECD-vel közös, budapesti oktatóközpontunk is ehhez járul hozzá. Mi magyarok, az összekapcsolódásban hiszünk, nem a szétválasztásban.”
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK) 2005. február 16-án jött létre azzal az elsődleges céllal, hogy a két intézmény szakmai hátterére építve támogatást nyújtson a versenyjog és a versenypolitika területén a kelet-, délkelet- és közép-európai államok versenyhatóságai számára versenyjogi képzések és egyéb szakmai programok szervezésével. A GVH így vezető szerepet tölt be a régióban található fiatal piacgazdaságok fejlesztésében. A világon összesen három hasonló oktatóközpont működik, a másik kettő Peruban és a Koreai Köztársaságban.
A ROK által szervezett szakmai szemináriumok témái a versennyel kapcsolatos kérdések széles skáláját ölelik fel, amelyek során a résztvevők a versenypolitikai- és közgazdasági gyakorlatokról és az Európai Bizottság joggyakorlatáról szerezhetnek bővebb ismereteket.
A 2024. március 26-án megrendezett esemény két fő kérdésre összpontosított. A versenyhatóságok döntéseinek bírósági felülvizsgálata a világ számos részén nehézséget jelent – a versenyjogi ügyek olyan helyzetekkel foglalkoznak, amelyek néha kifinomult jogi és gazdasági elemzést igényelnek. A másik fontos téma az összefonódások felülvizsgálata, amely hozzájárul a piacok működéséhez annak biztosításával, hogy a piaci gazdasági koncentráció ne befolyásolja hátrányosan a versenyt és ezáltal a fogyasztókat.
Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke megnyitójában kiemelte: „Az egyes országok gazdaságai és a versenyhatóságok is komoly kihívásokkal néznek szembe, ezért különösen fontos a tapasztalatcsere. Arra törekszünk, hogy Magyarország és a GVH hidat képezzen az uniós tagállamok és a ROK további kedvezményezett országai között. Mi magyarok, az összekapcsolódásban hiszünk, nem a szétválasztásban.”
A budapesti szakmai eszmecserén összesen 15 ország (Albánia, Azerbajdzsán, Bosznia és Hercegovina, Észak-Macedónia, Horvátország, Georgia, Kazahsztán, Koszovó, Magyarország, Moldova, Örményország, Románia, Szerbia, Ukrajna, Üzbegisztán) versenyhatósági vezetői vettek részt.
A budapesti ROK 2023-ban összesen hét szemináriumot rendezett: ebből hatot személyes részvétellel a magyar fővárosban, egyet pedig Bakuban az azeri versenyhatósággal közösen. A 2023-ban megrendezett hét szeminárium összesen 27 intézményből 48 előadót, valamint 33 intézményből 272 résztvevőt látott vendégül. A 2023-ban megtartott rendezvények közül még kiemelendő az uniós tagállamok versenyjoggal foglalkozó bírái számára szervezett két budapesti képzés.
Bővebb információk a képzési központ tevékenységéről a Gazdasági Versenyhivatal, illetve a Versenyügyi Regionális Oktatási Központ honlapján érhetőek el. A ROK 2023. évi tevékenységéről a GVH elnöke júniusban számol be Párizsban az OECD vezetésének. Az éves jelentése itt érhető el angol nyelven.
A ROK munkájáról, valamint a versenyhatóságok nemzetközi együttműködésének területeiről, fórumairól és eredményeiről, illetve a magyar hatóság aktív szerepéről részletes beszélgetés hallgatható meg a GVH Podcast csatornáján is.
GVH Közszolgálati kommunikációs és Külkapcsolati Iroda
További információ:
Horváth Bálint, kommunikációs vezető +36 20 238 6939
Gondolovics Katalin, sajtószóvivő +36 30 603 1170