Vj-109/2000/12
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa dr. Máttyus Ádám ügyvéd (Oppenheim és Társai Ügyvédi Iroda, 1014 Budapest, Szentháromság tér 6.) által képviselt Compagnie de Saint-Gobain kérelmezőnek vállalkozások összefonódásának engedélyezésére indult eljárásban - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács engedélyezi, hogy a kérelmező irányítást szerezzen a Raab Karcher Budapest Tüzelő és Építőanyagkereskedelmi Rt. felett.
E határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézhezvételtől számított 30 napon belül a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel kérhetik.
Indoklás
I.
A Stinnes AG. a Raab Karcher csoport 100 %-os tulajdonosa 2000. április 6-án kötött adásvételi szerződéssel a csoportban lévő részesedéseit a kérelmező részére értékesítette.
A Compagnie de Saint-Gobain (a továbbiakban: Saint-Gobain) a Gazdasági Versenyhivatalhoz benyújtott kérelmében az adásvételi szerződés alapján a magyarországi részesedésszerzés tekintetében - a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 28. § (1) bekezdésének megfelelően - kért engedélyt.
II.
A franciaországi székhelyű Saint-Gobain vállalkozás csoport a világ számos országában üveg és minőségi anyagok, ipari kerámiák, valamint különböző építőipari anyagok gyártását és értékesítését végzi.
Magyarországon - német, osztrák, francia és luxemburgi leányvállalatainak közvetlen irányítása alatt működő - hat vállalkozásban rendelkezik közvetett érdekeltséggel:
- -
Autoglass Kft., gépkocsi üvegek forgalmazása, javítása. 1999. évi nettó árbevétel 460 millió Ft.
- -
Magyar Norton Kft. és Norton Gyémánt Kft., köszörűkorong és csiszolóanyagok forgalmazása. 1999. évi nettó árbevétel 30 millió Ft.
- -
Lattmann Üveg Kft., tábla- és hőszigetelő építészeti üvegek nagykereskedelmi forgalmazása. 1999. évi nettó árbevétel 1,1 milliárd Ft.
- -
Tel ISOVER Hungária Kft., üveggyapot szigetelőanyagok nagykereskedelmi értékesítése. 1999. évi nettó árbevétel 1,7 milliárd Ft.
- -
Magyar Terranova Építőanyagipari Kft., vakolatok, ragasztók, padlókiegyenlítők gyártása, értékesítése. 1999. évi nettó árbevétel 3,2 milliárd Ft.
A Raab Karcher Budapest Tüzelő és Építőanyagkereskedelmi Rt. (a továbbiakban: Raab Karcher Rt.) 1994. december 16-án került bejegyzésre, a Budapesti-, az Észak-Magyarországi- és a Dél-Dunántúli Tüzép vállalatok privatizációját követően.
Az Rt. jelenleg Magyarország teljes területét átfogó 27 telephelyén, üzleteiben főként alapvető építőanyagokat - tégla, tetőfedő anyagok, szigetelők, cement, vakolatok - forgalmaz, 20-25 %-os arányban értékesít belsőépítészeti-, nyílászáró, burkoló- és szaniter-termékeket.
Az Rt. 100 %-ban a németországi Stinnes AG. tulajdonában áll, 1999. évben 8 milliárd Ft nettó árbevételt ért el.
III.
A kérelem szerinti összefonódásban érintett vállalkozások közös tevékenysége az építőanyagok forgalmazása.
1999. évben Magyarországon az építőanyagok forgalma 250 milliárd Ft összegű volt, melynek közel felét a termelők vagy importőrök közvetlenül a végfelhasználók részére értékesítették. A közvetett, kereskedelmi hálózatokon keresztül történő forgalmazás értéke 138 milliárd Ft-ot tett ki, mely piac rendkívül sok szereplős, 1999. évben több mint 1500 hivatalos építőanyagkereskedőt tartottak nyilván.
A piacralépés szabad, bármely vállalkozó viszonylag alacsony befektetéssel és működési költséggel üzemeltethet építőanyag kereskedést.
A forgalmazók egy része -mely országos telephely- vagy üzlethálózattal rendelkezik - az építőanyagok egymást kiegészítő, összetartozó és helyettesítő széles választékát kínálja a vevőknek; s vannak olyanok akik egy-egy meghatározott építőipari termékre vagy termékcsoportra szakosodtak.
Az utóbbi években számos multinacionális vállalkozás jelent meg a magyar piacon, korszerű értékesítési módszereik, magas technikai színvonaluk és komplex árukínálatuk révén számottevő piaci részesedést szereztek.
A komplex kínálatot nyújtó építőanyagkereskedők - egyes termékek viszonylag magas szállítási költségigénye miatt - többnyire az ésszerű szállítási távolságon belül elhelyezkedő vásárlókat látják el, a piac fő szereplői azonban országos szinten versenyeznek termékeikkel, miután telep- és üzlethálózatuk elhelyezkedéséből adódóan vevői körzeteik átfedik egymást.
Az összefonódásban irányítást szerző Saint-Gobain magyarországi leányvállalatai kereskedelmi vállalkozások részére értékesítenek egyes építőanyagokat, piaci részesedésük az épületüvegek, vakolatok, csiszolóanyagok és szigetelő anyagok részpiacain 20 % alatti.
Az irányítás alá kerülő Raab Karcher Rt. mint általános - a termékek komplex kínálatát biztosító - építőanyag kereskedő folytatja tevékenységét, piaci részesedése a teljes kereskedelmi forgalomból nem éri el a 6 %-ot. Értékesítésében az irányítást szerző érdekeltségi körébe tartozó vállalkozások által is kínált termékek mintegy 15 %-os részarányt képviselnek, 1999. évben e vállalkozások áruiból forgalmának 2 % alatti hányadát realizálta.
IV.
A Tpvt. 71. § (1) bekezdése alapján készült jelentésben a vizsgáló a kérelem szerinti összefonódás engedélyezését indítványozta.
V.
A kérelem szerinti részesedésszerzés a Tpvt. 23. § (1) bekezdés b) és (2) bekezdés a) pontjában foglaltak szerint vállalkozások összefonódásának minősül.
Az összefonódás a Tpvt. 24. § (1) bekezdése alapján engedélyezési kötelezettség alá tartozik, miután
- -
a Tpvt. 26. §-ában foglaltak szerint figyelembeveendő érintett vállalkozások - a kérelmező által irányított magyarországi leányvállalatok, valamint a Raab Karcher Rt. - 1999. évi együttes nettó árbevétele, az egymás közötti forgalom nélkül meghaladta a 10 milliárd Ft-ot, és
- -
az irányítás alá kerülő Raab Karcher Rt. pedig 500 millió Ft-nál magasabb nettó árbevételt ért el 1999. évben.
VI.
A Tpvt. 30. § (2) bekezdése szerint a Gazdasági Versenyhivatal nem tagadhatja meg az engedélyt, ha az összefonódás nem hoz létre vagy nem erősít meg gazdasági erőfölényt, nem akadályozza a hatékony verseny kialakulását, fennmaradását, vagy fejlődését az érintett piacon.
Az összefonódással érintett piacnak a Versenytanács - a vizsgálati jelentéssel egyezően - az építőanyagok komplex kereskedelmének országos piacát tekintette.
A kérelmezett irányításszerzés figyelemmel arra, hogy az irányítás alá kerülő vállalkozás és az irányítást megszerző társaság építőanyagokat előállító magyarországi leányvállalatai vevő-eladó kapcsolatban állnak egymással növeli a koncentrációt. Gazdasági erőfölényes helyzet kialakulásának lehetőségét azonban a Versenytanács nem tartotta valószínűsíthetőnek, miután az irányítás alá kerülő vállalkozás érintett piaci részesedése nem jelentős - 6 % alatti - és forgalmi struktúrájában az irányítást megszerző társaság magyar érdekeltségei által gyártott építőipari termékek súlya nem számottevő. Ezek jövőbeni szerepének érdemi emelkedése reálisan nem várható, tekintettel e részpiacokon is fennálló versenyre.
Előzőeket értékelve, valamint az érintett piacot jellemző éles versenyhelyzetet, a számos versenytárs jelenlétét is figyelembevéve a Versenytanács a Tpvt. 77. § (1) bekezdésének a) pontja alapján hozott határozatával a kérelmezett összefonódást engedélyezte.
VII.
Az ügyfelek a tárgyalás mellőzését kérték, ezért a Versenytanács határozatát a Tpvt. 74. § (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül hozta meg.
A kérelmező a Tpvt. 62. § (1) bekezdése szerinti eljárási díjat előzetesen megfizette, ezért arról rendelkezni nem kellett.
A határozat felülvizsgálatára vonatkozó rendelkezés a Tpvt. 83. § (1) és (2) bekezdésein alapul.
Budapest, 2000. október 9.
Fógel Jánosné dr. sk. előadó
dr. Györffy István sk.
Vérné dr. Labát Éva sk.
Ágoston Marika