Vj-146/2001/16
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a dr. Máttyus Ádám ügyvéd (Freshfields, Bruckhaus, Deringer, Oppenheim és Társai Ügyvédi Iroda, 1053 Budapest, Károlyi Mihály u. 12.) által képviselt British Petroleum International Limited és a Solvay SA kérelmezőknek összefonódás engedélyezése iránti kérelmére - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
határozatot
- 1)
A Versenytanács engedélyezi, hogy a kérelmezők irányítást szerezzenek az általuk közösen létrehozott BP Solvay Polyethylene vállalat felett.
- 2)
A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel.
Indoklás
I. A kérelmezett összefonódás
- 1.
A British Petroleum p.l.c. (Egyesült Királyság, a továbbiakban BP) globális szerződést kötött a Solvay SA (Belgium, a továbbiakban Solvay) multinacionális vállalattal. A globális szerződés két részből áll: az Amerikai Vegyesvállalati Megállapodásból és az Európai Vegyesvállalati megállapodásból. 2001. augusztus 3-án aláírták az Európai Vegyesvállalati Megállapodást. A szerződés értelmében a felek közös vállalatban - BP Solvay Polyethylene név alatt - egyesítik HDPE (nagy sűrűségű polietilén) üzletágaikat. A megállapodás érvényességének feltételéül az illetékes versenyhatósági engedélyek beszerzését szabták. Az Európai Bizottság a British Petroleum/Solvay kérelem ügyében (Comp/M.2299) az SG(2001) D/291971 számú határozatával 2001. október 29-én engedélyezte az összefonódást.
- 2.
A kérelmezők - a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel 2001. február elsejei hatállyal módosított, a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) VI. fejezetének rendelkezései, közelebbről a Tpvt. 23. § (1) bekezdés b) pontja szerint - 2001. szeptember 3-án benyújtotta az engedélyezés iránti kérelmét. A hiánypótlás 2001. október 10-én zárult le. Az érintett vállalkozások előző évi nettó árbevétele alapján a Tpvt. 24. § (1) bekezdése szerint az összefonódás engedélyköteles.
II. Az összefonódás résztvevői
A BP
- 3.
Az angliai székhelyű BP multinacionális társaság, a világ egyik legjelentősebb olajtársasága. A BP csoport vállalkozásai három üzletágba sorolhat
-
- a.
olaj és gázkutatás, kitermelés - BP Exploration;
- a.
-
- b.
olajfinomítás, szállítás, kereskedelem - BP Oil, BP Gas, Air BP, BP Marine, BP Shipping, BP Bitumen, BP International Lubricants Marketing;
- b.
-
- c.
petrolkémiai termékek előállítása és értékesítése - BP Chemicals Ltd.
- c.
- 4.
A BP az ötödik legnagyobb poliolefin gyártó a világon csaknem 5 millió tonna/év termelési kapacitással, amelyből 2,86 millió tonnát a polietilén tesz ki. Európában két telephelyen gyárt nagy sűrűségű polietilént (Franciaországban és Angliában) 750 ezer tonna kapacitással, amely kapacitást évi 250 ezer tonnával kíván növelni.
- 5.
A BP-nek nincs magyarországi termelőtevékenységet folytató vállalkozása, a BP Magyarország Kft. (100%-os tulajdonban) kerozin forgalmazását végzi.
A Solvay
- 6.
A Solvay belga illetőségű multinacionális vállalat, amely széleskörű vegyipari (műanyagok, műanyagtermékek) és gyógyszeripari termékválasztékkal és értékesítési hálózattal rendelkezik. A csoport több vállalkozást tulajdonol Magyarországon.
-
- a.
Vegyianyag nagykereskedelem - Solvay Kémia Kereskedelmi és Szolgáltató Vállalat. A tulajdonosi arány 100%-os.
- a.
-
- b.
Gyógyszer és gyógyászati termékek nagykereskedelme - Pannon Pharma Kereskedelmi Kft. A tulajdonosi arány 75%.
- b.
-
- c.
Műanyagtermékek gyártása és forgalmazása - Pannon Aldra Műanyagipari Kft., Pannonpipe Kft. A tulajdonosi arány rendre 50, illetve 25%-os.
- c.
-
- d.
Közvetítő nagykereskedelem - Alcor-deco Kft. a tulajdonosi arány 50%.
- d.
- 7.
A Solvay három telephelyen (Belgium, Franciaország, Olaszország) folytat HDPE gyártást, összesen 500 ezer tonna kapacitással, amelyet bővíteni kíván évi 250 ezer tonnával 2003-ra.
III. Az engedélyezés
- 8.
A Tpvt. 77. § (1) bekezdés a) pontja szerint a Tpvt. 67. § (2) bekezdése alapján indított eljárásban az eljáró versenytanács engedélyezheti a vállalkozások összefonódását. A Tpvt. 23. § (1) bekezdés c) pontja szerint vállalkozások összefonódása akkor jön létre, ha több egymástól független vállalkozás közösen hoz létre általuk irányított vállalkozást, amelyben korábban végzett azonos vagy egymást kiegészítő tevékenységüket egyesítik, feltéve, hogy ez nem minősül a Tpvt. 11. § értelmében a gazdasági versenyt korlátozó megállapodásnak. A Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal nem tagadhatja meg az engedély megadását, ha az összefonódás nem hoz létre, vagy nem erősít meg olyan gazdasági erőfölényt, amely akadályozza a hatékony verseny kialakulását, fennmaradását vagy fejlődését az érintett piacon vagy piacokon.
- 9.
Az érintett terméket, HDPE-t, a kérelmezők külföldön gyártják és azt közvetve, vagy közvetlenül értékesítik Magyarországon. A termék piaca szabad, korlátozástól mentes, legnagyobb belföldi versenytárs a TVK évi 200 ezer tonna kapacitással. A külföldi szállítók nagyrészt csak a belföldön nem gyártott speciális tulajdonságú termékekkel tudnak piacra lépni. A BP 2000. évben 1000 tonna (1,3%-os piaci részesedés), a Solvay 5600 tonna HDPE-t 7,4%-os piaci részesedés) értékesített Magyarországon. A termék importját vám nem terheli.
- 10.
Az összefonódással 8,7%-ra növekszik a két cég piaci részesedése. A vállalkozások piaci részesedésének nagysága, továbbá a más vállalkozásokhoz, társaságokhoz fordulás lehetőségének fennállása alapján az összefonódás a Versenytanács véleménye szerint csekély hatást gyakorol a belföldi piacra. Az összefonódás nem hoz létre erőfölényes helyzetet, a piaci versenyt vélelmezhetően nem korlátozza, a versenytársak és a piac más szereplőinek a helyzetét vélelmezhetően nem módosítja.
- 11.
A Versenytanács a Tpvt. 77. § (1) bekezdés a) pontja szerinti határozatában - megegyezően a Tpvt. 71. § (2) bekezdés alapján tett vizsgálói indítvánnyal - az összefonódást a Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján engedélyezte.
- 12.
A Versenytanács, az érintett vállalkozások alacsony piaci részesedésére tekintettel, alkalmazhatónak találta a Tpvt. 63. § (3) bekezdésének ac.) pontját, amely szerint a határozatot 45 napon belül kell meghozni, ha az engedély a Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján nyilvánvalóan nem tagadható meg.
IV. Eljárási kérdések
- 13.
Tpvt. 63. § (3) bekezdés ac.) pontja alapján az eljárási díj megfizetéséről rendelkezni nem kell, mivel a kérelmező a Tpvt. 62. § (1) bekezdésében meghatározott kettőmillió forintos eljárási díjat előzetesen lerótta.
- 14.
Az ügyfelek kérték a tárgyalás mellőzését, ezért a Versenytanács jelen határozatát - a Tpvt. 74. § (1) bekezdésének alkalmazásával - tárgyaláson kívül hozta meg.
- 15.
Az ügyfeleket megillető jogorvoslati jog a Tpvt. 83. § (1) - (2) bekezdésén alapul.
Budapest, 2001. november 26.
Dr. Köbli József sk.
Dr. Bodócsi András sk.
dr. Tóth Tihamér sk.
Horváth Lászlóné