Vj-151/2002/5

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Volán Tefu Rt. kérelmezőnek összefonódás engedélyezése iránti kérelmére indult eljárásban, a HC Invest Szállítmányozási Kft. (Budapest) - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

határozatot

A Versenytanács engedélyezi, hogy a Volán Tefu Rt. irányítást szerezzen a HC Invest Szállítmányozási Kft. felett.

A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

I.

A kérelmezett összefonódás

  • 1)

    A kérelmező Volán Tefu Rt. 2002. november 13-án "Üzletrész Adásvételi és Opciós Megállapodás" keretében a korábbi tulajdonosoktól megvásárolta a HC Invest Szállítmányozási Kft. (a továbbiakban: HC Invest Kft.) üzletrészeinek száz százalékát.

  • 2)

    Az 1) pont szerinti tranzakcióhoz - mint vállalkozások összefonódásához - a kérelmező a 2000. évi CXXXVIII. törvénnyel módosított, a tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) VI. fejezetének rendelkezései alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérte.

II.

Az összefonódás résztvevői

  • 3)

    A Volán Tefu Rt. és az általa közvetlenül vagy közvetve irányított vállalkozások (a továbbiakban együtt: Volán Tefu-csoport) és a HC Invest Kft. és az általa közvetlenül vagy közvetve irányított vállalkozások (a továbbiakban: HC-csoport) meghatározó tevékenysége egyaránt a szállítási ügynöki tevékenység (szállítmányozás) és a közúti árufuvarozás, továbbá azokhoz kapcsolódóan raktározás- és rakománykezelés. Emellett a Volán Tefu-csoporthoz tartozó egyes vállalkozások - részben a csoport többi tagja részére - végeznek alkatrész-kereskedelmi, járműjavítási és ingatlan-bérbeadási tevékenységet.

  • 4)

    A Volán Tefu-csoport 20062 millió, a HC-csoport pedig 31421 millió forint nettó árbevételt ért el 2001. évben az egyes csoportokon belüli, illetve a csoportok közötti forgalom nélkül.

  • 5)

    A szállítmányozás és a közúti árufuvarozás (és értelemszerűen a kapcsolódó raktározási és rakománykezelési szolgáltatás) területén többszáz vállalkozás van jelen a magyar piacon. A Volán Tefu-csoport 3-4 százalékkal részesedik a szállítmányozás, 2 százalék körüli mértékben a közúti árufuvarozás országos forgalmából. A HC-csoport részesedése a szállítmányozásból 1-2 százalék között van, a közúti árufuvarozásból pedig - legnagyobb piaci szereplőként - 10 százalék körüli részesedése, melyen belül a nemzetközi árufuvarozás tekintetében 15 százalékos, a belföldi árufuvarozás esetében pedig 1 százalék körüli részesedéssel bír.

  • 6)

    A szállítmányozás és a közúti árufuvarozás területén a nagyobb volumenű megrendeléseket általában tender keretében lehet elnyerni.

  • 7)

    A szállítmányozás és a belföldi közúti árufuvarozás piacára bármely vállalkozás szabadon beléphet. A nemzetközi közúti árufuvarozás ugyanakkor tevékenységi engedélyekkel szabályozott zárt piac. Az Európai Uniós csatlakozást követően azonban a tevékenységi engedélyek rendszere megszűnik, és így a belföldi fuvareszközzel rendelkező vállalkozások is szabadon léphetnek majd be a nemzetközi közúti fuvarozás piacára.

III.

A döntés

  • 8)

    Az összefonódással érintett vállalkozások (a Tpvt. 26. § alapján a Volán Tefu- és a HC-csoport tagjai) - Tpvt. 27. § alapján számított - 2001. évi együttes nettó árbevétele (51483 millió forint) meghaladta a tízmilliárd forintot, és ezen belül az irányítás alá kerülő HC-csoporté (31421) az ötszázmillió forintot, ezért a kérelmezett összefonódáshoz a Tpvt. 24. § (1) bekezdés a) pontja alapján a Gazdasági Versenyhivatal engedélye szükséges.

  • 9)

    A Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján a Gazdasági Versenyhivatal nem tagadhatja meg az engedélyt, ha az összefonódás nem hoz létre vagy nem erősít meg olyan gazdasági erőfölényt, amely akadályozza a hatékony verseny kialakulását, fennmaradását vagy fejlődését az érintett piacon (Tpvt. 14. §).

  • 10)

    A Versenytanács az összefonódással érintett - szóbajöhető legszűkebb - árupiacként (Tpvt. 14. § (2) bekezdés) a szállítmányozást, valamint a nemzetközi és belföldi közúti árufuvarozást vizsgálta, melyek esetében érintett földrajzi piacnak (Tpvt. 14. § (3) bekezdés) - tekintetbe véve a szolgáltatások jellegét - minimálisan Magyarország egész területét tekintette a Versenytanács.

  • 11)

    A Volán Tefu- és a HC-csoportnak a 10) pont szerinti érintett piacokon meglévő együttes (a szállítmányozás és a belföldi közúti árufuvarozás tekintetében 5 százalékot el nem érő, a nemzetközi közúti árufuvarozás esetében 15-20 százalék közötti) részesedése alapján a Versenytanács - figyelemmel arra is, hogy a nagyobb megrendeléseket tender keretében lehet elnyerni - úgy ítélte meg, hogy az összefonódás nyilvánvalóan nem hoz létre gazdasági erőfölényes helyzetet. Miután az összefonódás a szóbajöhető legszűkebb érintett piac feltételezése mellett sem hoz létre gazdasági erőfölényt, a Versenytanács érdemben nem foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy a belföldi és nemzetközi árufuvarozás - figyelemmel a nemzetközi árufuvarozás jelenlegi szabályozási sajátosságaira is (lásd 7. pont) - valóban elkülönült árupiacot alkot-e, illetve, hogy a közúti árufuvarozásnak ésszerű helyettesítői-e más szállítási módok (pl. vasúti szállítás).

  • 12)

    Mindezek alapján a Versenytanács a Tpvt. 77. § (1) bekezdés a) pontja szerinti határozatában - egyezően a Tpvt. 71. § (2) bekezdése alapján tett vizsgálói indítvánnyal - az összefonódást engedélyezte.

  • 13)

    A Versenytanács a 11) pontban foglaltakra is tekintettel a kérelmezett összefonódás esetében alkalmazhatónak találta a Tpvt. 63. § (3) bekezdésének ac) pontját, mely szerint a versenytanácsi határozatot 45 napon belül kell meghozni, ha az engedély a Tpvt. 30. § (2) bekezdése alapján nyilvánvalóan nem tagadható meg.

IV.

Eljárási kérdések

  • 14)

    A Tpvt. 63. § (3) bekezdése ac) pontjának alkalmazásából következőleg az eljárási díj megfizetéséről rendelkezni nem kellett, mert a kérelmező a Tpvt. 62. § (1) bekezdése szerinti kettőmillió forintos eljárási díjat előzetesen lerótta.

  • 15)

    Az ügyfelek (a kérelmező Volán Tefu Rt. és az irányítása alá kerülő HC Invest Kft.) kérték a tárgyalás mellőzését, ezért a Versenytanács határozatát - a Tpvt. 74. § (1) bekezdésének alkalmazásával - tárgyaláson kívül hozta meg.

  • 16)

    Az ügyfeleket megillető jogorvoslati jog a Tpvt. 83. § (1)-(2) bekezdésén alapul.

Budapest, 2002. december 5.