Budapest, 2024. július 1. – A tiszta piaci verseny a gazdasági versenyképesség alapvető feltétele, az Európai Unió nyugat-balkáni bővítése pedig fontos magyar nemzeti érdek. Ennek fényében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is aktívan támogatja a ma kezdődött magyar uniós elnökség célkitűzéseit. A GVH októberben, Budapesten rendezi meg az 50. Európai Versenynapot, emellett a nemzeti versenyhatóság aktív nemzetközi szerepvállalással, valamint szakmai támogatással járul hozzá a magyar uniós elnökség sikerességéhez.
A Gazdasági Versenyhivatal, mint Európai Uniós tagállami versenyhatóság, nem csak a nemzeti jogszabályok betartása felett őrködik, hanem az uniós versenyjogi szabályok hazai felügyeletét is ellátja. A nemzeti versenyhatóság azon kevés közigazgatási szervek egyike, melyek közvetlenül alkalmazzák az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés (EUMSz) versenypolitikai rendelkezéseit. Az EUMSz versenyszabályainak alkalmazása során az Európai Versenyhálózat (ECN) tagjai szorosan együttműködnek a jogalkalmazás hatékonyságának és egységének biztosítása érdekében.A nemzeti versenyhatóság fenti feladatain túl aktívan részt vesz a szakmai feladatkörébe tartozó – a többi között a kartell-, a fúziós, és az erőfölényes ügyekkel foglalkozó – bizottsági munkacsoportokban. A GVH fontos szakmai összekötő szerepet tölt be a magyar és az uniós versenypolitika között.
2024. július 1-től fél évig Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának elnökségét. A Gazdasági Versenyhivatal, több évtizedes szakpolitikai tudásával, illetve az együttes európai jogalkalmazás során szerzett tapasztalataival is hozzá kíván járulni a magyar uniós elnökség sikerességéhez. Kiemelten annak két fő témaköréhez, a versenyképességhez és a bővítéspolitikához. A tiszta piaci verseny elengedhetetlen elemét képezi a gazdasági versenyképességnek, míg a nemzeti versenyhatóság hosszú évek óta foglal el központi szerepet a régió átmeneti gazdaságainak fejlesztésében, többek között a 2005-ben alapított OECD-GVH Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központon (ROK) keresztül. A Versenyhivatal bővítéspolitikában betöltött szerepéről, és a nyugat-balkáni bővítés jelentőségéről is tárgyalt Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke és Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosa, tavaly nyáron. Összegezve, a nemzeti versenyhatóság – szakmai kompetenciái körében – aktív támogatást nyújt a Kormánynak az elnökséggel járó feladatok ellátásában.
A Gazdasági Versenyhivatal – együttműködésben az Európai Uniós Ügyek Minisztériumával – október 22-én, Budapesten rendezi meg a hagyományos Európai Versenynapot. A nemzetközi konferencia, melyet 2000 óta félévente szerveznek meg, az uniós elnökségek és az európai versenypolitika fontos szakmai eseménye. A magyar fővárosban megrendezésre kerülő konferencia központi témakörei lesznek; a versenyképesség, a fenntarthatóság, illetve a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségei. A szakmai esemény jelentőségét növeli, hogy ez lesz sorrendben az 50. Európai Versenynap. A bővítéspolitikai célok támogatásának jegyében a GVH – a 27 uniós tagállam versenyhatósága és az Európai Bizottság mellett – 8 uniós tagjelölt ország versenyhatóságát is meghívja a konferenciára.
GVH Közszolgálati kommunikációs Iroda
További információ:
Horváth Bálint, kommunikációs vezető +36 20 238 6939
Gondolovics Katalin, sajtószóvivő +36 30 603 1170