Budapest, 2024. december 11. – „A digitalizáció eredményezte rohamosan változó világban kiemelten fontos a hatóságok közötti szoros együttműködés” – emelte ki a keddi könyvbemutató megnyitójában Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a szakmai rendezvény keretében mutatta be Tóth András, a GVH elnökhelyettese, a Versenytanács elnöke 2024 őszén megjelent, A digitális átalakulás szabályozása az Európai Unióban című könyvét. A hiánypótló kötet vállalása, hogy az EU rendkívül összetett szabályozási hátterét mutassa be átfogó szemléletben. A könyvbemutatón résztvevő szakértők a szabályozási háttér legfontosabb jellemzőit vitatták meg.

A Gazdasági Versenyhivatal 2024. december 10-én délután mutatta be Tóth András – a GVH Versenytanácsának elnöke és a GVH elnökhelyettese – legújabb könyvét, A digitális átalakulás szabályozása az Európai Unióban címmel.

A rendezvényt Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte: „A kötet részletesen és mélyrehatóan járja körbe az Európai Unió digitalizációval kapcsolatos szabályozási rendszerét és mutat irányt annak komplex hálójában.” A digitalizáció hatásaira kitérve hozzátette: „Olyan új környezet körvonalazódik, amelyben az állami szereplőknek is új eszközökre és új szemléletre van szükségük.” Ehhez kapcsolódva kiemelte: „Lényeges, hogy a versenyhatóságok rendszeresen felmérjék a szakmai tevékenységeik társadalmi hasznát, a fogyasztói jólétre gyakorolt hatásukat.”

A keddi eseményen, a kötetet, illetve annak jogi, szakmai környezetét bemutató előadást tartott a Nemzeti Média- Hírközlési Hatóság elnöke. Koltay András úgy fogalmazott: az uniós normák a mai napig számos fontos területet nem szabályoznak kellő hatékonysággal. Példaként említette a gyermekek védelmét, valamint a felnőtteket is érintő olyan problémákat, mint a digitális szolgáltatások okozta addikció, vagy ezen szolgáltatások negatív hatása a nemzeti médiumokra és a hazai tartalomgyártásra. A bemutatott könyvről szólva az NMHH elnöke kiemelte: az nem pusztán leíró, hanem kritikai szemlélettel közelít a témához, valós, gyakorlati tapasztalatokkal alátámasztva a leírtakat. Hozzátette: bár a mű pillanatfelvétel az uniós szabályozás aktuális kérdéseiről és kihívásairól, mégis sokáig képes lesz hasznos tanulságokkal szolgálni a jogtudományt.

A rendezvényen beszélgetés hangzott el a szerzővel, Tóth Andrással is, aki legújabb könyvéről a GVH legutóbbi podcast epizódjában is részletesen beszélt. A podcast beszélgetésben a GVH Versenytanácsának elnöke kitért arra, hogy milyen indíttatásból és milyen céllal látott neki a könyv megírásának. Szóba kerül továbbá, hogy a digitális átalakulás és technológiai fejlődés milyen módon változtatja meg a világgazdaságot és a világpolitikát, és milyen hatással lehet Európa gazdasági és geopolitikai jövőjére. Az epizód meghallgatható a nemzeti versenyhatóság hivatalos podcast csatornáján.

A Gazdasági Versenyhivatal évekkel ezelőtt felismerte, hogy a gazdaság egyre rohamosabb digitalizációjával a versenyjogi hatósági feladatkörök is egyre erőteljesebben tolódnak el ebbe az irányba. Ennek eredményeként a GVH – a magyar fogyasztók és a hazai vállalkozások védelme érdekében – évek óta kiemelt figyelmet fordít a jelentős számú fogyasztó és vállalkozás érdekeit és piaci helyzetét befolyásoló, nagy technológiai vállalatok piaci magatartásainak vizsgálatára. A GVH 2024 tavaszán zárta le eljárását a Viberrel szemben, korábban pedig a Google-t az Apple-t és a TikTok-ot is megregulázta. A nemzeti versenyhatóság jelenleg is eljárást folytat a Microsoft-tal és a Temu-val szemben.

A nemzeti versenyhatóság felismerte azon trendet is, hogy a digitalizáció rohamos fejlődésével olyan új technológiák jelennek meg a piacokon, melyek mélyreható és átfogó ismerete elengedhetetlen a hatékony jogalkalmazói fellépéshez. A GVH ennek érdekében 2024 elején piacelemzést indított – az egyik legdinamikusabban fejlődő technológia – a mesterséges intelligencia piaci versenyre és fogyasztókra gyakorolt hatásainak feltárására. Az októberben lezárt elemzés során a nemzeti versenyhatóság feltárta a hazai MI használat elterjedtségét és többek között megállapította, hogy annak széleskörű alkalmazása pozitív gazdasági hatással és a hazai vállalkozások versenyképességének növekedésével járhat. A GVH szakértői konkrét beavatkozási pontokat azonosítottak és ezek alapján javaslatokat is megfogalmaztak.

GVH Közszolgálati kommunikációs Iroda

További információ:

Horváth Bálint, kommunikációs vezető +36 20 238 6939

Gondolovics Katalin, sajtószóvivő +36 30 603 1170

Nyomtatható verzió PDF formátumban