Budapest, 2024. december 28. – Több mint 4,2 milliárd forint bírságot szabott ki 2024-ben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) – mondta el a Magyar Nemzetnek adott, év végi összegző interjújában a GVH elnöke. Rigó Csaba Balázs beszélt a nemrég lezárt vasúti közbeszerzési kartellről, az online Árfigyelő hatásairól, Temu, a Microsoft és a Spar folyamatban lévő vizsgálatairól, a mesterséges intelligencia hatásait értékelő piacelemzésről, valamint az egyajánlatos közbeszerzések csökkentése érdekében indított gyorsított ágazati vizsgálatokról is. A GVH elnöke elmondta azt is, hogy aktív együttműködésüknek köszönhetően az érintett vállalkozások idén mintegy 2,5 milliárd forintos bírságcsökkentésben részesültek.
Erős mondatok az interjúból
A feltárt vasúti közbeszerzési kartellről:
- „A GVH minden esetben a jogszabályok és a bizonyítékok alapján ítéli meg az elé kerülő ügyeket."
- „A versenyfelügyeleti eljárás a Fővárosi Törvényszék által engedélyezett, előzetes értesítés nélküli helyszíni kutatással indult. Ezt széleskörű tényállásfeltárás követte, több meghallgatást is tartottunk. Ritka az ilyen világos jogsértés.”
Az egyajánlatos közbeszerzésekről:
- „Mi úgy látjuk, még tovább csökkenthető az egyajánlatos közbeszerzések száma, ennek érdekében pedig javaslatokat is megfogalmaztunk.”
- „Ha pusztán szakmai alapon közelítjük meg az uniós pénzek kérdését, akkor nem lehet kétség, hogy a forrásoknak meg kell érkezniük a magyar költségvetésbe.”
Az online Árfigyelőről:
- „Az árak átláthatósága egyértelműen fokozta a versenyt a nagy kereskedelmi láncok között, így az online Árfigyelő is hozzájárult ahhoz, hogy sikerült letörni, és kordában tartani az élelmiszer-inflációt.”
- „A magyar lakosság alig három hónap alatt húszmilliárd forint körüli összeget takaríthatott meg az Árfigyelő árcsökkentő hatása nyomán.”
A Spar utóvizsgálatáról:
- „A boltláncot 2020-ban azon értük, hogy jelentősen visszaélt piaci erejével a hazai beszállítók kárára. A GVH a jogsértés megállapítása mellett akkor arra kötelezte a Spart, hogy teljesítse az összesen 1,7 milliárd forint értékű vállalásait.”
- „Várhatóan a jövő év első felében végzünk annak az értékelésével, hogy mindezt a Spar maradéktalanul és határidőre teljesítette-e.”
A nagy globális technológiai cégek, a Temu és a Microsoft vizsgálatáról:
- „Az elmúlt években kivívtuk, hogy komolyan vegyenek minket.”
- „A Temu-val szembeni eljárásunk folyamatban van, akárcsak a Microsoft-vizsgálat.”
A mesterséges intelligencia hatásainak elemzéséről:
- „Alaposan áttekintettük, miként hat a piaci versenyre a mesterséges intelligencia alkalmazása és arra jutottunk: sürgősen lépni kell.”
- „Számos javaslatot tettünk, ezek mind a versenyképesség növeléséről és a kkv-k helyzetbe hozásáról szóltak.”
A Magyar Nemzet 2024. december 28-i számában megjelent interjú itt olvasható el teljes terjedelmében.
GVH Közszolgálati Kommunikációs Iroda
További információ:
Horváth Bálint, kommunikációs vezető +36 20 238 6939
Gondolovics Katalin, sajtószóvivő +36 30 603 1170